Nabycie spadku w drodze dziedziczenia testamentowego.

201409.10
0

Co to jest dziedziczenie testamentowe? Kto może sporządzić testament i w jakie są typy testamentów?

Dziedziczenie testamentowe to świadome i swobodne wyrażenie woli spadkobiercy poprzez  spisanie testamentu. Może go sporządzić tylko osoba, która posiada zdolność do czynności prawnych. Ma ono pierwszeństwo nad dziedziczeniem ustawowym. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać testament oraz jego poszczególne postanowienia.

Sporządzenie testamentu jest szczególną formą prawa, ponieważ jego postanowienia zostają spełnione dopiero po śmierci spadkodawcy. Testament może sporządzić tylko jedna osoba. Spisanie ostatniej woli małżonków w jednym akcie jest nieważne. Istnieją dwie formy testamentów – zwykłe i szczególne.

Testament zwykły spadkodawca może sporządzić w każdej chwili. Istnieją trzy rodzaje testamentów zwykłych – holograficzny, notarialny i allograficzny. Testament holograficzny jest spisany własnoręcznym pismem, opatrzony datą i podpisany przez spadkodawcę. Spisanie ostatniej woli w formie aktu notarialnego wiąże się z kosztami jakie musi ponieść spadkodawca. Z kolei testament allograficzny powstaje w obecności dwóch świadków. Spadkodawca ustnie oświadcza swoją wolę wobec wójta, starosty lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie spadkodawcy zostaje spisane w protokole razem z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół zostaje odczytany w obecności świadków, a następnie podpisany przez oświadczającego wolę oraz świadków.

Testamenty szczególne charakteryzują się tym, że można je sporządzić tylko w wyjątkowych okolicznościach, w przypadku obawy rychłej śmierci spadkodawcy. Tracą moc po upływie 6 miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego. Dzielą się na ustne, podróżne i wojskowe.

Na podstawie art. 952 Kodeksu cywilnego spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie w obecności co najmniej trzech świadków. Testament podróżny można sporządzić na polskim statku lub samolocie, w obecności dowódcy i dwóch świadków.

Testamentem szczególnym jest również testament wojskowy, który jest określony przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wydany w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.