Niepełnosprawni i osoby starsze będą mogły głosować za pośrednictwem pełnomocnika

201410.23
0

Osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub które ukończyły 75 lat będą mogły udzielić pełnomocnictwa do głosowania w ich imieniu.

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub wyborca, który ukończy 75 lat nie później niż w dniu głosowania, może wyznaczyć pełnomocnika do głosowania w jego imieniu.

Szczegółowy tryb postępowania przy przygotowywaniu aktu pełnomocnictwa do głosowania określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców tej samej gminy, w której znajduje się udzielający pełnomocnictwa. Upoważnienie do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Wyjątek stanowią koligacje rodzinne.

Akt pełnomocnictwa zostaje sporządzony przez wójta lub upoważnionego pracownika urzędu gminy. Wniosek o sporządzenie takiego dokumentu należy złożyć do wójta danej gminy na 10 dni przed rozpoczęciem wyborów, czyli do 6 listopada br. upoważnienie sporządzane jest w miejscu zamieszkania osoby udzielającej pełnomocnictwa. Wyjątek stanowi wniosek wyborcy do sporządzenia dokumentu w innym miejscu, pod warunkiem, że będzie ono na obszarze gminy. Po sprawdzeniu danych zawartych we wniosku, akt pełnomocnictwa zostaje sporządzony w trzech egzemplarzach

Wójt może odmówić sporządzenia pełnomocnictwa w następujących przypadkach:

  • nieudokumentowanie stopnia niepełnosprawności przez osobę składającą wniosek,
  • nieosiągnięcie wieku określonego w rozporządzeniu,
  • pełnomocnikiem ma być osoba z innego okręgu wyborczego,
  • wniosek został złożony po terminie,
  • nieuzupełnienie wniosku do sporządzenia aktu,
  • zgłoszenie przez wyborcę zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Udzielenie pełnomocnictwa nie wyklucza osobistego głosowania wyborcy, o ile pełnomocnik nie głosował wcześniej. Jest to równoznaczne z cofnięciem upoważnienia.

Źródło: www.samorzad.lex.pl