Nowy serwis e-administracja

201501.26
0

W najbliższym czasie ruszy strona internetowa skupiająca w jednym miejscu usługi e-administracji, a w urzędach pojawią się nowe ułatwienia. Chodzi m.in. o złożenie deklaracji podatkowej, założenie działalności gospodarczej i możliwość sprawdzenia, czy pracodawca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne.

Ma to być narzędzie, które ułatwi obywatelowi odnalezienie interesującej go procedury i skuteczne załatwienie sprawy. Strona ma również wskazać wymagane dokumenty, terminy, koszty i procedurę krok po kroku. Przez ostatnie lata powstało wiele elektronicznych serwisów informacyjnych, które pozwalają załatwiać sprawy urzędowe przez Internet. Chodzi m.in. o złożenie deklaracji podatkowej, założenie działalności gospodarczej i możliwość sprawdzenia, czy pracodawca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne.

Szef Kancelarii Premiera zapowiedział opracowanie zestawu dobrych praktyk dla departamentów zajmujących się korespondencją z obywatelami. Chodzi tu o sprawne udzielanie odpowiedzi na wszystkie listy, czy wnioski w sposób zrozumiały dla obywatela, bez niepotrzebnych biurokratycznych zwrotów.